Digitalizace od A do Z díl 1.

Proč?

Proč by jsme měli chtít model digitalizovat. Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď jelikož v základní a nejjednodušší variantě u malých kolejišť nám přinese jen úsporu drátů za cenu vyšších pořizovacích nákladů na dekodéry, centrálu a ovladač.

Existuje více standardů, ale pro zjednodušení se zde budu zabývat jen standardem DCC který je nejrozšířenější u nás i v Evropě. Hlavní výhodou digitálního ovládání je to, že můžeme ovládat nezávisle na sobě 2 lokomotivy na jedné koleji. Toto je jen jedna z mála výhod, ale v době kdy se začalo toho dekodéry o mnoho více neuměli. V dnešní době jsme o velký kus vepředu a dnešní dekodéry nám umožňují to co jsem si ani nedokázal představit v době kdy jsem se začal modelové železnici věnovat. Moderní dekodéry nejen že umějí ovládat jízdu soupravy a přehazovat výhybky, ale zvládají mnohem více.

Moderní dekodéry dokáží obsluhovat krom jízdy lokomotivy i to které světlo se má rozsvítit a kdy tj. osvětlení se chová jinak jestli je lokomotiva samostatně a třeba posunuje, nebo má za sebou zapřažený vlak. Tímto se dostáváme k další zajímavé funkci kterou nám digitalizace poskytuje a tou je možnost ozvučení jednotlivých modelů na našem kolejišti čemuž bude věnován samostatný článek.

Klady

Možnosti ovládání všeho možného i nemožného.

Možnost ovládat i pomocí počítače nebo tabletu.

Zjednodušení kabeláže.(většinou)

Zápory

cena

při rozsáhlejších projektech znalost elektroniky

Comments are closed.